صفحه نخست دانشکده علامه سيد مرتضي عسکري تأليفات
علامه عسکري(ره)
مقالات انتشارات پايان نامه ها کتابخانه ارتباط با ما
حجاب
مقاله
پيام هاي فرهنگي پوشش زنان


احاديث و جملات برگزيده
عَنِ الإمامِ الصَّادِقِ – عليه السلام – قال:

برُّوا آبائَکُمْ يبُرُّکُمْ أبْناؤُکُمْ وَ عَفُّوا عَن نساءِ النّاسِ تُعَفُّ نِساؤُکُمْ.

امام صادق – عليه السلام – فرمودند:

 به پدرانتان نيکي کنيد تا فرزندانتان به شما نيکي نمايند و از ناموس ديگران چشم پوشي کنيد تا ديگران از نظر کردن به ناموس شما خودداري کنند.

وسايل الشيعه، ج 14، ص 79


عکسهاي برگزيدهتظاهرات بانوان در بحرين


دختران محجبه - ترکيه
 

نظر رهبرانقلاب درباره ‎حجاب استقبال‌کنندگان در سفر خراسان شمالي / 91

«خودتان را مجهز كنيد، مسلح به سلاح معرفت و استدلال كنيد، بعد به اين كانون هاى فرهنگى - هنرى برويد و پذيراى جوانها باشيد. با روى خوش هم پذيرا باشيد؛ با سماحت، با مدارا.
فرمود: «و سنّة من نبيّه»، كه ظاهراً عبارت است از «مداراة النّاس»؛ مدارا كنيد. ممكن است ظاهر زننده‌اى داشته باشد؛ داشته باشد. بعضى از همينهايى كه در استقبالِ امروز بودند و شما - هم جناب آقاى مهمان‌نواز، هم بقيه‌ى آقايان - الان در اين تريبون از آنها تعريف كرديد، خانم هايى بودند كه در عرف معمولى به آنها ميگويند «خانم بدحجاب»؛ اشك هم از چشمش دارد مي ريزد. حالا چه كار كنيم؟ ردش كنيد؟ مصلحت است؟ حق است؟ نه، دل، متعلق به اين جبهه است؛ جان، دلباخته‌ى به اين اهداف و آرمان هاست. او يك نقصى دارد. مگر من نقص ندارم؟ نقص او ظاهر است، نقص هاى اين حقير باطن است؛ نمى‌بينند.
«گفتا شيخا هر آنچه گوئى هستم / آيا تو چنان كه مينمائى هستى؟».
ما هم يك نقص داريم، او هم يك نقص دارد. با اين نگاه و با اين روحيه برخورد كنيد. البته انسان نهى از منكر هم مي كند؛ نهى از منكر با زبان خوش، نه با ايجاد نفرت. بنابراين با قشر دانشجو ارتباط پيدا كنيد.»
 


برگزاري نشست تخصصي آينه دار عفاف در دانشکده اصول الدين قم

در آستانه سالروز شهادت حضرت صديقه طاهره (س) وايام فاطميه ودر راستاي سلسله نشستهاي گفتمان ديني- دانشجويي نشست تخصصي آينه دار عفاف در روز چهارشنبه 21/1/1392 با سخنراني حجت السلام والمسلمين اسلامي وبا حضور دانشجويان در دانشکده اصول الدين قم بر گزار شد.

وي با بيان اينکه ايمان و عمل صالح و توکل به خدا راه هاي رسيدن به عفاف والگوي برجسته اين امر حضرت صديقه طاهره فاطمه زهرا (س) وحضرت مريم (س) است، وظيفه دانشجويان در قرن حاضر را الگوگرفتن از اين بزرگواران وتوجه به تحکيم بنيان خانواده وتقويت روحيه حيا وعفاف وحجاب معرفي کرد؛ و با اشاره به سقوط ارزش زن در غرب بازگشت به آموزه هاي اسلامي به ويژه حجاب و عفاف را راهکار نجات جامعه دانست.

وي حياوعفاف را يکي از لوازم عقل شمرد وبا بيان نمونه هايي آن دو را انفکاک ناپذير دانست.


حجاب خواهرزن شيعه توني بلر

تصوير روبرو، «لورن بورث» خواهرزن نخست‌وزير سابق انگلستان را در پوشش اسلامي نشان مي‌دهد.

«لورن بوث» خواهر «چري بلر» زن «توني بلر» نخست وزير سابق انگليس، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر که اکنون در شبکه پرس تي وي مشغول فعاليت است، سال 89 در سفر به قم و در بازديد از حرم حضرت فاطمه معصومه (س) اسلام را برگزيد.

وي گفته است که اکنون خانه را بدون حجاب اسلامي ترک نمي‏‌کند و هر پنج وعده نماز خود را مرتب به جاي مي‏‌آورد و گاهي نيز به مسجد نزديک منزلش مي‌رود.

لورن بوث پس از اينکه اسلام آورد، گفت: عجيب‌ترين چيز در اين‌باره اين است که از وقتي که اسلام آورده‏‌ام حتي نزديک الکل هم نرفته‌ام؛ در حالي که من پيش از اين هر روز يک تا دو ليوان مشروب الکلي مصرف مي‏‌کردم.

خواهرزن توني بلر درباره سفر به قم نيز مي‌گويد: کسي نمي‏‌داند در اين سفر معنوي بر من چه گذشته است و مرا به کجا خواهد برد.

بيداري اين زن تازه‌مسلمان از قبل از ورود به ايران و زماني آغاز شد که مدت قابل ملاحظه‏‌اي را در فلسطين اشغالي مشغول به کار بود.

 

دانشکده اصول الدين