صفحه نخست دانشکده علامه سيد مرتضي عسکري تأليفات
علامه عسکري(ره)
مقالات انتشارات پايان نامه ها کتابخانه ارتباط با ما
دهه فجر

با گسترش قيام مردم و خروج شاه از ايران، شاپور بختيار به عنوان تنها اميد رژيم پهلوي، به عنوان نخست وزير معرفي و باقي مانده بود.

اين ايام که مصادف با اربعين امام حسين« عليه السلام» و گسترش راهپيمايي ها و اعتراضات مردمي بود، امام« قدس سره» طي پيامي، نکات تازه اي را براي هوشياري مردم يادآور مي شوند. همزمان با ساير شهرها، در تهران نيز راهپيمايي ها ادامه مي يابد و فرياد الله اکبر جمعيت ميليوني لرزه بر اندام آخرين بقاياي طاغوت مي اندازد.

انسان هاي بپا خاسته و از جان گذشته با عزمي پولادين مي روند تا سرنوشت مملکت خود را به دست بگيرند و همگي خواستار انحلال حکومت پهلوي و تشکيل حکومت اسلامي هستند و با شعار « استقلال، آزادي ، جمهوري اسلامي» خط مشي آينده را ترسيم مي نمايند.

دهه فجر -گزيده اي از شعارهاي انقلابي مردم در راهپيمايي ها

" مرگ بر اين سلطنت پهلوي"

" توپ، تانک، مسلسل ديگر اثر ندارد" "شاه بجز خودکشي راه دگر ندارد"

" ايستادن در صف نفت حالا ديگه حرام است" " لباس گرم بپوش که کار شاه تمام است"

" مردم! رفتن شاه يه حقه سياسي است!" " گول نخوريد نهضت ما اساسي است"

" زندگي مصرفي معادل بردگي است"

" نظام شاهنشاهي مظهر هر فساديست"

" شاه بايد برگردد" " اعدام بايد گردد"

به دنبال گسترش قيام مردمي، امام قدس سره در پيامي عزم خود را مبني بر بازگشت به ايران اعلام مي دارد. بختيار که با حمايت امريکا و به عنوان يک چهره ي ملي قصد مهار انقلاب و خاموش کردن شعله هاي قيام را دارد، خود را در اين امر ناتوان مي يابد و مي کوشد که با قانوني جلوه دادن دولت خود، قيام مردم را سرکوب نمايد. مخالفت خود را با بازگشت امام قدس سره اعلام، و دستور بسته شدن فرودگاه هاي کشور را مي دهد. در پي انتشار اين دستور مردم خشمگين، به خيابان ها ريخته و با تحصن و شعارهاي کوبنده دولت بختيار را مخاطب قرار مي دهند.

پس از پانزده سال دوري از وطن درميان استقبال پرشور مردم قدم به خاک اين سرزمين گذاشت ، پانزده سالي که به خاطر خروشيدن بر استبداد و طاغوت و به خاطر بر زبان جاري کردن حقيقت به عراق ، ترکيه و فرانسه تبعيد شد .

پس از يکصد و هفده روز توقف امام خميني (ره) در نوفل لوشاتو، امام خميني (ره) ساعت سه و سي دقيقه به وقت تهران به سوي تهران حرکت کردند .

حاشيه هاي روزي که امام آمد . . .

حضرت امام به هنگام خروج از فرانسه با ارسال پيامي خطاب به مردم فرانسه، ضمن اظهار تشکر از آنها خداحافظي کردند.

ايشان پس از اقامه نماز در کف هواپيما، روي دو پتو با آرامش خوابيدند ، اين در حالي بود که همه علاقمندان، دوستداران و نزديکان ايشان، نگران انجام اين پرواز بودند. خطر انهدام هواپيما و يا ربودن آن در آسمان چيزي بود که همه را تا لحظه فرود آن در فرودگاه تهران، نگران ساخته بود.

در هواپيما دويست نفر امام را همراهي مي کردند که پنجاه تن از آنان همراهان و هواداران و نزديکان امام خميني و ۱۵۰ نفر ديگر از خبرنگاران بودند .

راس ساعت نه و سي و هفت دقيقه و سي ثانيه امام در ميان حلقه گروه منتخب استقبال کنندگان از پله هاي هواپيما فرود آمدند .

خميني اي امام . . .

با ورود حضرت امام به سالن فرودگاه، فرياد «الله اکبر» سالن فرودگاه را به لرزه در آورد. استقبال کنندگان با خواندن سرود «خميني اي امام»، اشک‌هاي مشتاقان را بر گونه‌هايشان جاري کردند.

پاسخ امام به عواطف يک ميهن

حضرت امام طي بياناتي در فرودگاه تهران گفتند: من از عواطف طبقات مختلف ملت تشکر مي‌کنم. عواطف ملت ايران به دوش من بارگراني است که نمي‌توانم جبران کنم.

ايشان ضمن اشاره به اينکه طرد شاه از کشور قدم اول پيروزي بود، همگان را به وحدت کلمه و ادامه مبارزه تا قطع کامل ريشه‌هاي فساد ترغيب کردند.ايشان سپس از آنجا عازم بهشت زهرا شدند.

با وجود سرماي زمستان، شب پيش از ورود امام ، بسياري از مردم مشتاق ، در مسير حرکت ايشان خوابيده بودند .

هنگام ورود امام خميني به مدت بيست دقيقه مراسم استقبال توسط تلويزيون ايران به طور زنده پخش شد ، اما ناگهان عکس شاه بر روي صفحه تلويزيون ظاهر و برنامه قطع شد .

در حالي که مراسم ورود حضرت امام به طور مستقيم از تلويزيون پخش مي‌شد، نظاميان با يورش به اين سازمان از ادامه پخش آن ممانعت کردند.

عده‌اي از مردم با قطع جريان پخش مستقيم ورود حضرت امام از تلويزيون به علت هجوم مأمورين نظامي، از عصبانيت تلويزيون‌هاي خود را به خيابان پرت کردند.

وقايع ۱۲بهمن از ايام‌الله دهه فجر

۱۲بهمن روز ورود روح‌الله خميني به ايران-در اين روز بزرگترين استقبال تاريخ در تهران برگزار شد؛ بطوري که طول جمعيت استقبال کننده از آيت‌الله خميني به ۳۳ کيلومتر رسيده بود. در ساعت ۹:۵۰ دقيقه بامداد روز دوازدهم بهمن هواپيماي حامل خميني در ميان تدابير شديد امنيتي در فرودگاه مهرآباد برزمين نشست. خميني پس از ورود به فرودگاه و ايراد سخنراني طبق برنامه‌اي که از قبل تنظيم شده بود عازم گورستان بهشت زهرا شد…

خميني در ميان استقبال گسترده مردم تهران در ساعت يک بعد از ظهر وارد قطعه ۱۷ که مدفن شهداي انقلاب بود شد و سخنراني خود را ايراد نمود.

وقايع ۱۴ بهمن از ايام‌الله دهه فجر

روز شنبه ۱۴ بهمن از ايام‌الله دهه فجر در محل مدرسه شماره ۲ علوي يک مصاحبه مطبوعاتي با حضور قريب به سيصد خبرنگار ايراني و خارجي برگزار شد که در آن ابتدا خلاصه‌اي از نظريات آيت‌الله خميني خوانده شد؛ سپس سوالات خبرنگاران آغاز گرديد که خلاصه‌اي از پاسخ خميني به اين شرح بود:

«کاري نکنند که مردم را به جهاد دعوت کنم، اگر موقع جهاد شد مي‌توانيم اسلحه تهيه کنيم. دولت را بزودي معرفي خواهيم کرد. اعضاي شوراي انقلاب تعيين شده‌اند. از ارتش مي‌خواهم هرچه زودتر به ما متصل شود. ارتشيان فرزندان ما هستند، ما به آنها محبت داريم بايد به دامان ملت بيايند. قانون اساسي که تدوين شده به آراء عمومي گذاشته مي‌شود تمام اتباع خارجي بطور آزاد در ايران زندگي خواهند کرد. »

وقايع روز ۱۶ بهمن از ايام‌الله دهه فجر

روز ۱۶ بهمن و تعيين دولت موقت-خميني در روز ۱۶ بهمن طي فرماني مهدي بازرگان را به عنوان نخست وزير موقت تعيين و معرفي کرد. عصر همان روز در سالن سخنراني مدرسه علوي يک مصاحبه مطبوعاتي بين‌المللي ترتيب داده شد، در اين جلسه بازرگان برنامه و وظايف دولت موقت را تشريح کرد و افزود برگزاري همه پرسي درباره تغيير رژيم، برگزاري انتخابات مجلس موسسان و انجام انتخابات مجلس از وظايف اين دولت است.

وقايع روز ۱۹ بهمن از ايام‌الله دهه فجر

روز نوزدهم بهمن ماه بزرگ‌ترين راه پيمايي انقلاب صورت گرفت. در قطعنامه پاياني راه پيمايي نخست وزيري مهدي بازرگان توسط تظاهرکنندگان تاييد شد.

وقايع ۲۰ بهمن از ايام‌الله دهه فجر

در روز ۲۰ بهمن ماه که مصادف با روز جمعه بود، مردم در دانشگاه تهران اجتماع کرده بودند تا سخنراني رييس دولت موقت را استماع نمايند. در همين هنگام در غرب تهران درگيري شديدي صورت گرفت؛ عده زيادي از افراد گارد شاهنشاهي به پادگان همافران نيروي هوايي حمله بردند و به محض آغاز درگيري آنان عده زيادي از جوانان وابسته به جناح‌هاي مختلف به نفع همافران وارد صحنه درگيري شدند. اين درگيري خونين ده‌ها نفر کشته و مجروح بر جاي گذاشت ولي در نهايت همافران توانستند حلقه محاصره نيروهاي گارد را بشکنند.

وقايع ۲۱ بهمن از ايام‌الله دهه فجر

روز بيست و يکم بهمن ماه روز نبرد مسلحانه همه جانبه مردم و نيروهاي دولتي بود. درگيري خونين مردم و لشگر گارد در اين روز به اوج خود رسيد؛ و جنگ تانک‌ها با مردم مسلح باعث کشته و زخمي شدن صدها نفر شد. آيت‌الله خميني تهديد کرد در صورت عدم جلوگيري از کشتار لشگر گارد حکم جهاد خواهد داد.در اينروز چندين کلانتري توسط گروههاي مسلح مردمي تسخير شدند که در نتيجه آن مقادير زيادي اسلحه به دست مردم افتاد. در همين روز فرمانداري نظامي تهران اعلاميه شماره ۴۰ را انتشار داد؛ بموجب اين اعلاميه رفت و آمد مردم از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۵ بامداد ممنوع اعلام شد. در پي اعلاميه مزبور اعلاميه ديگري صادر و منع عبور و مرور تا ساعت ۱۲ بامداد تمديد شد. مردم عملاً مقررات حکومت نظامي را باطل ساختند و تا صبح در خيابان‌ها با ايجاد حريق و راه بندان‌هاي متعدد مانع حرکت قواي نظامي مي‌شدند.

وقايع ۲۲ بهمن از ايام‌الله دهه فجر

۲۲ بهمن از ايام‌الله دهه فجر ،در اين روز به ترتيب زندان اوين، ساواک، سلطنت آباد، مجلسين سنا و شوراي ملي، شهرباني، ژاندارمري و ساختمان زندان کميته مشترک به تصرف مردم در آمد.در تسخير شهرباني سپهبد رحيمي فرماندار نظامي تهران به دست انقلابيون مسلح افتاد. پادگان باغشاه و دانشکده افسري، دبيرستان نظام، زندان جمشيديه، پادگان عشرت آباد و پادگان عباس آباد يکي پس از ديگري تسليم شدند و آخرين مرکزي که به تصرف درآمد راديو و تلويزيون بود.

تصميم شوراي عالي ارتش(مقاله دهه فجر)

ساعت ۱۰ بامداد روز ۲۲ بهمن شوراي فرماندهان نيروهاي مسلح در ستاد مشترک تشکيل گرديد. نظاميان حاضر در جلسه عبارت بودند از: عباس قره باغي، جعفر شفقت، حسين فردوست، هوشنگ حاتم، ناصر مقدم، عبدالعلي نجيمي، احمدعلي محققي، عبدالعلي بدره‌اي، اميرحسين ربيعي، کمال حبيب اللهي، عبدالمجيد معصومي، جعفر صانعي، اسدالله محسن زاده، حسين جهانباني، محمد کاظمي، خليل بخشي آذر، علي محمد خواجه نوري، پرويز اميني افشار، امير فرهنگ خلعتبري، محمد فرزام، جلال پژمان، منوچهر خسروداد، ناصر فيروزمند، موسي رحيمي لاريجاني، محمد رحيمي آبکناري و رضا وکيلي طباطبايي.رياست شوراي عالي ارتش بر عهده عباس قره باغي بود.

پس از گزارش فرماندهان نيروها از وضعيت موجود بحث پيرامون همبستگي ارتش با مردم آغاز شد؛ اکثرا موافقت خود را اعلام نمودند و سرانجام اعلاميه‌اي مبني بر بي طرفي ارتش تهيه و بامضا رسيد. پس از تصميم شوراي عالي، ساعت يک بعد از ظهر خبر تصميم شوراي عالي ارتش در اختيار راديو و تلويزيون گذاشته شد. راديو ايران برنامه عادي خود را قطع و اعلاميه را قرائت کرد. لحظه‌اي بعد نيروهاي انقلاب محوطه صدا و سيما را تصرف نمودند و خبر سقوط رژيم سلطنتي پهلوي از صدا و سيما اعلام شد.

منبع:http://www.beytoote.com/art/negah-gozashte/fajr-article.html

 

دانشکده اصول الدين