صفحه نخست دانشکده علامه سيد مرتضي عسکري تأليفات
علامه عسکري(ره)
مقالات انتشارات پايان نامه ها کتابخانه ارتباط با ما
قوانين معنوي قرآن براي موفقيت

اگر از روح سالمي برخوردار باشيم(که اين روح سالم در پرتو بندگي و عبادت خداوند متعال بدست مي‌آيد زيرا خداوند متعال مي‌فرمايد الا بذکر الله تطمئن القلوب) آن وقت است که مي‌توانيم به آرامش برسيم و با اين آرامش مي‌توانيم روز به روز به موفقيت‌هاي بزرگي در زندگي دست پيدا کنيم .

بعضي از انسان‌ها مي‌پرسند قرآن چه برنامه‌اي براي زندگي شخصي ما داره؟ آيا قرآن مي تواند زندگي مادي و دنيايي ما را اداره کند؟ آخه ما تا حالا هرجي ديديم فقط اين بوده که بشينن و قرآن رو ختم کنن و يا مجلس ختم انعام بگيرند و فقط دغدغه افراد اين باشه که متن عربي قرآن رو بخونند و مجلس تموم بشود ؟

آيا قرآن فقط براي اين نازل شده و در اختيار ما قرار گرفته شده که فقط از روي متنش بخونيم و تموم؟ اين مجالسي که براي انس با قرآن مي گيرند و اين قدر هزينه مي کنند چه انسي با قرآن گرفته ميشود وقتي فقط و فقط عده‌اي بيان و قاري هم با صداي دلنوازش بخونه و بقيه هم احسن بگن و اون رو تشويق کنن؟

يا مثلاً الآن که به پيشواز ماه رمضان ميريم و محافل خوندن قرآن برقرار ميشه ، آيا تنها بايد به همين اندازه اکتفا کنيم و قرآن را تند و تند بخونيم و تنها به ختم کردن بدون تأمّل آن افتخار کنيم و در آخر ماه به همديگه آمار تعداد قرآن‌هايي رو که ختم کرديم را بديم و به آن مباهات کنيم ؟

سوال اصلي اينجاست که آيا قرآن فقط براي اين کارهايي که ما انجام ميديم نازل شده؟ آيا قرآن مي تونه يه برنامه زندگي به ما بده؟ آيا قرآن مي تونه به ما برنامه موفقيت و پيروزي بده؟

إِنْ أَحْسَنتُمْ أَحْسَنتُمْ لِأَنفُسِکُمْ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا : اگر نيکي کنيد نيکي به خود کرده‌ايد و اگر بدي کنيد از آن خودتان است،( اسرا ، 7)

قوانين معنوي قرآن براي موفقيت

1) قانون توانِ دهندگي(بارش)

لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّي تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنفِقُواْ مِن شَيءٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِيمٌ ال عمران: هرگز به نيکي (کامل) نمي‌رسيد تا از آنچه خود دوست داريد انفاق نماييد و هر چه انفاق نماييد حتماً خداوند بدان داناست (آل عمران ، 92)

قانون توان دهندگي بيان مي‌کند که تا شما نتوانيد از بهترين‌ها در زندگي بگذريد نمي‌توانيد به موفقيت‌ها دست پيدا کنيد. هر چه توان بخشش شما بيشتر باشد شما به کاميابي بيشتري دست پيدا مي‌کنيد هر کجا که مي‌رويد، سعي کنيد چيزهايي را به اشخاص بدهيد که مي‌تواند يک هديه يا حتي يک تحسين باشد. براي چيزهايي که در زندگيتان دريافت کرده‌ايد، ممنون و سپاسگزار باشيد و تلاش کنيد چرخه‌ي دادن و گرفتن را حفظ کنيد. به بياني ديگر اين قانون مي‌گويد با رها کردن وابستگي و تعلقاتتان مي‌توانيد به چيزهايي که مي‌خواهيد دست يابيد. نبايد از آرزوها و خواسته‌هاي تان دست بکشيد ولي بايد از وابستگي‌هايي که در نتيجه آن‌ها به وجود مي‌آيد، رها شويد. وابستگي‌ها اغلب اوقات باعث ترس و تزلزل هستند.

به قول يکي از اساتيد روا نشناسي و فکر مثبت ؛ در زندگي بارش و ريزش داشته باشيد تا رويشي حاصل شود . اين سخن دقيقاً مطابق اين آيه‌ي قرآن است که بيان شد .

2) قانون کار ما يا عمل و عکس‌العمل

إِنْ أَحْسَنتُمْ أَحْسَنتُمْ لِأَنفُسِکُمْ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا : اگر نيکي کنيد نيکي به خود کرده‌ايد و اگر بدي کنيد از آن خودتان است،( اسرا ، 7)

اين قانون شرح مي‌دهد که هر عملي که انجام مي‌دهيد نيرو و انرژي ويژه‌اي را توليد مي‌کند که همان نوع از انرژي به سوي شما باز گردانده مي‌شود. يعني همان چيزي را که مي‌کاريد، درو مي‌کنيد. اگر شما عملي انجام دهيد که باعث شادي و موفقيت ديگران شود، شما هم شاد و موفق خواهيد شد .

همه‌ي اعمال ما در زندگي در حقيقت شروع بازتابي از اثرات در زندگي مي‌باشد .

اگر مي‌بينيم در زندگي هامون غم و غصه و ناراحتي رخنه کرده ، جز خود مون کسي را سرزنش نکنيم چرا که فرموده شده :

وَ مَنْ أَعْرَضَ عَن ذِکْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنکًا : هر کس از ياد من روي بر گردونه _ و جاي من را در زندگيش کم‌رنگ و يا خدايي نکرده حذف کنه_ زندگي براش تنگ و سرشار از غم و غصه ميشه.(طه ، 124)

3) قانون تلاش

وَ أَن لَّيسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَي :و اينکه براي انسان جز حاصل تلاش او نيست (نجم ، 39)

قانون تلاش بيان مي‌کند که شما به اندازه تلاش و کوششتان به موفقيت‌ها دست پيدا مي‌کنيد و اگر سعي و تلاش کمي داريد به هيچ وجه آرزوي رسيدن به موفقيت‌هاي بزرگ را نداشته باشيد.

موفقيت تصادفي نيست. هيچ‌کس نيست که بدون تلاش و ذکاوت توانسته باشد به موفقيت دست پيدا کند. اين خودتان هستيد که مي‌توانيد تصميم بگيريد که در زندگيتان موفق باشيد يا ناموفق. انتخاب با شماست .

اگر از روح سالمي برخوردار باشيم(که اين روح سالم در پرتو بندگي و عبادت خداوند متعال بدست مي‌آيد زيرا خداوند متعال مي‌فرمايد الا بذکر الله تطمئن القلوب) آن وقت است که مي‌توانيم به آرامش برسيم و با اين آرامش مي‌توانيم روز به روز به موفقيت‌هاي بزرگي در زندگي دست پيدا کنيم.

4) قانون هدف از زندگي

قرآن دو هدف را از آفرينش انسان بر روي کره خاکي بيان مي‌کند که اين دو هدف مي‌تواند انسان را به موفقيت‌هاي فراواني برسد:

يکي عبادت خداوند متعال که مي‌فرمايد:«ما خلقت الجن و الانس الا ليعبدون». (ذاريات ، 56)

در اين آيه، قرآن عبادت را به عنوان غايت‌ خلقت ذکر نموده است .

و هدف ديگر را آباداني زمين بيان مي‌کند آنجا که مي‌فرمايد:«هو انشاءکم من الارض و استعمرکم فيها فاستغفروه». (سوره هود ،61 )

در اينجا فرموده است: «واستعمرکم فيها» از شما عمران و آبادي زمين را مي‌خواهد. شما بايد به خود اصلي‌تان دست يابيد و سپس هدف خود را از زندگي کاملاً بشناسيد .

حرف آخر

اگر از روح سالمي برخوردار باشيم(که اين روح سالم در پرتو بندگي و عبادت خداوند متعال بدست مي‌آيد زيرا خداوند متعال مي‌فرمايد الا بذکر الله تطمئن القلوب) آن وقت است که مي‌توانيم به آرامش برسيم و با اين آرامش مي‌توانيم روز به روز به موفقيت‌هاي بزرگي در زندگي دست پيدا کنيم .

آرامش حقيقي و سعادت را در زندگي تنها از آن خداوند بدانيم و از او مدد بگيريم .

بخش قرآن تبيان
 

دانشکده اصول الدين